Gaiss, kas nonāk automašīnā, ir jāattīra. Un ar to lieliski tiek galā gaisa filtrs. Gaisa filtra konstrukcija ir diezgan vienkārša, tas sastāv no plastmasas vai alumīnija rāmja un filtrējoša materiāla (speciāls kartons, kokvilnas šķiedra vai sisntētiskais audums), ko mēds dēvēt par “akordeonu”. Šāda konstrukcija garantē labu gaisa filtrēšanu un aiztur pat mazākās putekļu daļiņas, kuru izmērs ir līdz 10 mikroniem.
Filtra darbības princips ir ārkārtīgi vienkāršs – kad transportlīdzeklis pārvietojas, gaiss plūst cauri radiatora režģi un nonāk filtrā. Tālāk caur gaisa filtra īscauruli gaiss dodas teši dzinējā, kur tas tiek sajaukts ar degvielu un iesūknēts sadegšanas kamerā.
Jauni autobraucēji bieži jauc gaisa filtru un salona filtru. Patiesībā šīsauto daļas ir līdzīgas pēc savām funkcijām un struktūras. Atšķirība ir tajā, ka gaiss, kas iet caur salona filtru nonāk automašīnas salonā, bet caur gaisa filtru – dzinējā. Tieši tāpēc salona filtram bieži tiek uzlikti papildu ogļu attīrīšanas līdzekļi, lai novērstu sliktas smakas.
Gaisa filtru veidi un īpašības
Gaisa filtru ir ļoti daudz, jo gaisa attīrīšanas sistēma automašīnā tika uzlabota gadu gaitā. Izšķir šādus filtru veidus:
- Inerces gaisa filtrs. Novecojis filtra mehānisma veids, kur attīrīšana tika veikta, pateicoties gaisa plūsmas inercei. Mūsdienās inerces filtrus neizmanto, jo pastāv modernāki un ērtāki varianti.
- Inerces-eļļas gaisa filtrs. Uzlabota inerces filtra versija. Tam ir līdzīga struktūra, bet bļodas dibenā ir rezervuārs ar eļļu. Ar inerces palīdzību putekļi nokrīt uz eļļas un saistās. Šim tipam ir nedaudz labāka filtrēšanas spēja, taču pastāv vēl labāki risinājumi.
- Papīra gaisa filtrs. Mūsdienās visizplatītākais gaisa filtru veids. Te gaiss plūst caur īpašu porainu papīru, kas aiztur putekļus. Šie filtri aiztur līdz pat 99,8% no visiem putekļiem. Bet pēc noteiktā nobraukuma vai ekspluatācijas perioda papīra gaisa filtrs ir obligāti jāmaina.
- Gaisa filtrs ar nulles pretestību vai “nulles filtrs”. Šī filtra darbības princips ir līdzīgs papīra gaisa filtram, bet galvenais filtrējošais materiāls šeit ir putuplasts vai īpašs audums. Gaisa filtrs ar nulles pretestību ir atkārtoti lietojams – ja tas kļūst netīrs, to var iztīrīt, un tas atkal būs gatavs darbam.